Istraživanje predstavlja nastavak projekta „Moderna i postmoderna arhitektura riječke regije u europskom kontekstu“(voditelj Julija Lozzi Barković) uz proširenje i razvijanje teme kroz veći kronološko-stilski obuhvat, interdisciplinarni pristup i proširenje istraživačkog tima. Od primarno povijesno-umjetničkog pristupa i kvalitativnih istraživanja, težište je promijenjeno k arhitektonsko-konstruktivnom pristupu i kvantitativnim istraživanjima.
Temeljni cilj istraživanja je uspostavljanje sustava koji će objediniti dosadašnju i buduću znanstvenu obradu arhitekture i urbanizma Rijeke i regije te stvaranje klasificiranih baza podataka za građevine, cjeline i prostore primjenjivih za druga temeljna i primijenjena znanstvena istraživanja te razvojne projekte. Poseban naglasak bit će na obradi industrijske arhitekture, koja predstavlja specifičan dio urbanog identiteta Rijeke i regije.
Aktiviranjem Laboratorija za konstrukcije na Građevinskom fakultetu omogućit će se kombinirana kvalitativna i kvantitativna istraživanja karakteristična za znanstveno polje arhitekture i urbanizma.
Istraživanja će se sastojati od arhivskog istraživanja primarnih izvora: planimetrije, projekata, pisanih izvora, s ciljem dokumentiranja i mapiranja arhitektonske produkcije na području Rijeke i regije. Drugi dio čine terenska istraživanja (arhitektonski snimci, građevinska ispitivanja). Sintezu istraživanja čine valorizacija u nacionalnom i europskom kontekstu te ispitivanja mogućnosti revitalizacije kroz analize namjena i graditeljskih tipologija. Rezultati će biti prezentirani u pisanom i grafičkom obliku, uspostavljanjem metodološkog obrasca primjenjivog i za prostorne analize drugih područja a tijekom rada izradit će se digitalni model dokumentiranja arhivskih i terenskih istraživanja.
O istraživanju:
- Vrsta potpore I
Potpora za istraživanja koja se nastavljaju na dosadašnje znanstveno recenzirane i financirane projekte - Vrsta potpore II
Potpora za istraživački tim s najmanje 3 istraživača - Vrsta istraživanja
- Znanstveno područje – Tehničke znanosti
- Ključne riječi – Rijeka, arhitektura, graditeljska baština, povijest, revitalizacija, razvoj
Istraživanje će rezultirati
Istraživanje predstavlja nastavak projekta „Moderna i postmoderna arhitektura riječke regije u europskom kontekstu“ ﴾voditelj Julija Lozzi Barković﴿ uz proširenje i razvijanje teme kroz veći kronološko‐stilski obuhvat, interdisciplinarni pristup i proširenje istraživačkog tima. Od primarno povijesno‐umjetničkog pristupa i kvalitativnih istraživanja, težište je promijenjeno k arhitektonsko‐konstruktivnom pristupu i kvantitativnim istraživanjima.
Opis istraživanja
Struktura i organizacija dosadašnjih istraživanja:
Članovi osnovnog tima više godina bavili su se istraživanjem i vrednovanjem graditeljskog naslijeđa Rijeke i riječke regije s aspekta arhitekture, urbanizma, povijesti umjetnosti te ispitivanjem arhitektonskih konstrukcija s aspekta građevinarstva.
Postavljeni ciljevi bili su istraživanje, inventarizacija, valorizacija i prijedlog tretmana graditeljskog naslijeđa Rijeke i regije. Dosadašnja istraživanja temeljila su se na polazišnim spoznajama da su arhitektura i gradogradnja Rijeke i riječke regije važan dio nacionalne i europske arhitektonske baštine, koji nije ni dostatno istražen ni dovoljno poznat izvan nacionalnih granica, iako to svojom vrijednošću i kulturalnom specifičnošću zaslužuje.
Organizacija istraživanja zasnivala se u najvećem dijelu na analizi primarnih izvora – arhivskog gradiva (izvorna znanstvena istraživanja) te sumarnom korištenju sekundarnih izvora (literature). Terenska istraživanja odnosila su se na fotodokumentaciju postojećeg stanja. Postavljene znanstvene hipoteze obrazlagane su komparativnom i interdisciplinarnom analizom graditeljskog fonda na području grada Rijeke i regije u smislu odnosa prema dominantnim oblikovnim trendovima i teorijskim polazištima europske i svjetske arhitekture, te prema političkim i ideološkim prilikama koje čine njegov kulturno-povijesni okvir.
Među dosadašnjim najznačajnijim rezultatima istraživanja treba istaknuti afirmaciju arhitektonskih, urbanističkih i ambijentalnih specifičnosti Rijeke i šire regije čija je urbanistička i arhitektonska specifičnost i vrijednost prikazana usporedno s primjerima iz drugih hrvatskih i europskih gradova/regija. Njihova posebnost zasniva se na kontinuiranom ispreplitanju različitih škola i tendencija iz kruga srednjoeuropske i mediteranske graditeljske tradicije čiji je suodnos praćen kroz obradu rečene građe.
Nju sačinjava, između ostalog, izvanredno bogati fond industrijske arhitekture kojom je regija trajno obilježena te se u skladu s aktualnim svjetskim trendovima teži njezinom očuvanju i prenamjeni; fond turističke arhitekture (lječilišni turizam predratnog i masovni turizam poslijeratnog razdoblja te njegov utjecaj na urbanizam i arhitekturu). Posebno poglavlje obavljenog istraživanja bio je urbani identitet Rijeke i Sušaka u međuratnom razdoblju i poslijeratnom razdoblju, a u tom kontekstu ostvarena je suradnja s istraživačima na ostalim projektima unutar znanstveno-istraživačkog programa naslovljenog Umjetnost, povijest, politika: Hrvatska i europski kulturni prostor XX stoljeća. Sve navedene teme bile su značajnim dijelom predstavljene objavljivanjem članaka u domaćoj i inozemnoj znanstvenoj periodici te sudjelovanjem na međunarodnim skupovima.
Reference
(I) „Međuratna arhitektura Rijeke i Sušaka, komparacija“ (2005.-2006.), MZOS
(II) „Moderna i postmoderna arhitektura riječke regije u europskom kontekstu“ (2007-2013.), MZOS
(III) „Arhitektura historicizma u Rijeci“ (1998.-2001.), „Arhitektura secesije u Rijeci“ (1996.-1998.), MMSU Rijeka, Grad Rijeka i Ministarstvo kulture RH;
(IV) Lozzi-Barković, J.: knjige (autorske): Međuratna arhitektura Rijeke i Sušaka, usporedba i europsko okruženje; Secesija u arhitekturi Rijeke; Secesijska arhitektura, vodič kroz Rijeku (s Glavočić, D. i Rotim Malvić, J.); Kvarnerska kupališna baština (s Kos, M.); članci: Mogućnosti i dosezi međuratnog sakralnog graditeljstva u Sušaku na primjeru pregradnje crkve Presvetoga Srca Isusova; Architecture in Rijeka: Art nouveau Crossroads; Sviluppo urbano di Sušak; Casa di Sokol/Casa del Partigiano a Sušak; Casa della Balilla/Casa del Partigiano a Rijeka; Casa della cultura a Sušak; Natura, creativita e produzione nell’architettura Art Nouveau di Rijeka; Hrvatski kulturni dom u Sušaku – prilog istraživanju i valorizaciji, Najamne stambene zgrade međuratnog Sušaka, Stambeno-najamno graditeljstvo Rijeke između dva svjetska rata.
Palinić, N: knjige (uredničke): V. međunarodna konferencija o industrijskoj baštini – Rijeka i graditeljsko naslijeđe – zbornik sažetaka; IV. Međunarodna konferencija o industrijskoj baštini – Rijeka i brodograđevno naslijeđe jučer – danas – sutra – Zbornik radova; IV. Međunarodna konferencija o industrijskoj baštini – zbornik sažetka (s Đekić, V.); članci: Kompleks Kožare Ružić – Ljevaonice Skull – Tvornice Rade Končar u Vodovodnoj ulici – povijesni razvoj, stanje i prijedlog adaptacije u svrhu proširenja Državnog arhiva u Rijeci (s Vukušić, M.); Riječki samostan benediktinki – povijest, stanje i prijedlog adaptacije (s Crnjak, L.); Kompleks Guvernerove palače u Rijeci – povijest, stanje i prijedlog revitelizacije aneksa; Neostvareni projekt riječke bolnice za zarazne bolesti iz 1908.-1912. godine; Nerealizirani projekt glavne gradske bolnice Rijeke F. Mattiassija iz 1908. godine; Planirano industrijsko ribarsko naselje Uble na Lastovu iz 1936. godine (s Karač, Z., Jakšić, N.); Rane armiranobetonske konstrukcije u riječkoj luci; Projekti kazališta Bono-Gerliczi i Teatro Nobile – najstariji nacrti kazališnih zgrada u Rijeci; Zbirka nacrta lučke suprastrukture, infrastrukture i brodova; Riječka željeznička baština i primjer revitalizacije; Arhitektonska baština Brodogradilišta Danubius / Ganz-Danubius / Cantieri Navali del Quarnaro / 3.Maj; Kazališta i scenski prostori u sklopu društvenih domova – dopolavora – riječkih industrijskih poduzeća; Povijesni razvoj Rječine i građevina u njenom porječju; Rječina River Basin Restoration (s Karleuša, B., Magaš, O., Rubinić, J.) Željeznička baština Rijeke; Povijesna arhitektura u lučko-željezničkoj zoni Rijeke;
Istraživački tim
Osnovni:
- doc.dr.sc. Nana Palinić, dipl.ing.arh., viši znan. suradnik, GF SURI
- Prof.dr.sc. Julija Lozzi Barković, povj.umj., FF SURI, CIB SURI
- Prof.dr.sc. Darko Meštrović, dipl.ing.građ., GF SURI
Suradnici na projektu izvan osnovnog tima:
- mr.sc. Marko Franković, dipl.ing.arh., doktorand
- mr.sc. Olga Magaš, dipl.ing.arh.
- Lidija Butković Mićin, prof.povj.umj., doktorand
- Ivana Golob, mag.hist.art. et educ.inf., CIB SURI
- dr.sc. Cela Matan, dipl.ing.arh.
- Suradnik iz inozemstva
- dr.sc. Luka Skansi, dipl.ing.arh., povratnik
Suradnja u dosadašnjim istraživanjima
Dio članova tima ostvario je višegodišnju suradnju kroz znan. projekt “Moderna i postmoderna arhitektura riječke regije u europskom kontekstu”, organizaciju međunarodnih konferencija o industrijskoj baštini, zajedničke izložbe, projekte, studije, znanstveno-nastavne aktivnosti. Recentna suradnja ostvarena je kroz osnivanje Centra za industrijsku baštinu.
Sastav tima i tema istraživanja omogućuju kolaborativno povezivanje znanstvenika čija je ekspertiza arhitektura i visokogradnja. Članovi tima djelatnici su tri ustrojbene jedinice Sveučilišta: Građevinskog i Filozofskog fakulteta te Centra za industrijsku baštinu, čime će biti ostvarena suradnja na toj razini. Na nacionalnoj razini planirana je suradnja s arhitektonskim, građevinskim i filozofskim fakultetima u Hrvatskoj, na međunarodnoj sa znanstvenicima iz Slovenije, Mađarske, Italije i Austrije s kojima postoji ranija suradnja. Planirana je suradnja s Državnim arhivom u Rijeci, Konzervatorskim odjelom, Gradom, Županijom, arhitektonskim i građevinskim poduzećima u regiji.
Izobrazba doktoranada kroz dosadašnja istraživanja
Pod mentorstvom dr.sc. J. Lozzi Barković obranjena su 2 magistarska i 1 doktorski rad:
- Branko Metzger-Šober: Arhitektonski opus Emilija Ambrosinija u Rijeci od 1903. do 1912.; magistarski rad obranjen 8.12.2010. (Poslijediplomski studij, Arhitektonski fakultet u Zagrebu), 2 godine istraživanja.
- Jasna Rodin: Belizar Bahorić – život i djelo; magistarski rad obranjen 21.06.2012. (Poslijediplomski znanstveni studij, Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu), 2 godine istraživanja.
- Antonija Mlikota: Obnova i izgradnja stare gradske jezgre u Zadru nakon razaranja u Drugom svjetskom ratu; doktorski rad obranjen 27.09.2013. (Doktorski studij, Odsjek za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu), 4 godine istraživanja.
"Kruženje mozgova" kroz dosadašnja istraživanja
- Palinić, N.: Pozvana predavanja (Sveučilišta Pečuh, Zagreb, doktorski studiji). Međunarodne radionice “Patching the City” (Sveučilište Zagreb, Split, Pečuh, Ljubljana, Porto), “Tvornica papira u Rijeci” (TU Delft, Oxford Brooxe University). Inozemni konzultant na diplomskim radovima (Pecs, Zurich).
- Lozzi Barković, J.: Nositelj kolegija na Poslijediplomskom specijalističkom studiju “Zdravstveni turizam” (FMTU, SURI). Mentor na Poslijediplomskom doktorskom studiju “Humanističke znanosti” (Sveučilište Zadar) i na Poslijediplomskom doktorskom studiju povijesti umjetnosti FFZG (Sveučilište Zagreb), gdje je držala nastavu iz kolegija Metodologija istraživačkog rada. Vanjska suradnica na APU, SURI.
- Meštrović, D.: Nositelj kolegija Montažne armiranobetonske konstrukcije, Potresno inženjerstvo, Dinamika mostova i Linearna i nelinearna dinamika mostova na Građevinskom fakultetu (Sveučilište Zagreb).
Znanstvena i umjetnička djelatnost
Stilsko-kronološka podjela
Tipološka podjela
Karte
Plan istraživanja
Opis planiranog istraživanja:
Članove tima iz područja arhitekture, povijesti umjetnosti i građevinarstva povezuju zajednički znanstveni interesi prema planiranom istraživanju – arhitekturi Rijeke i regije. Zasebno su se bavili širim područjem istraživanja – arhitekturom i izvan riječke regije, urbanizmom, ispitivanjem konstrukcija, procjenom vrijednosti baštine i mogućnostima revitalizacije.
Postojeća istraživanja u okviru Projekta imala su ograničen teritorijalni i vremenski obuhvat. Planiranim istraživanjem tema je razvijena (veći kronološko-stilski obuhvat, interdisciplinarni pristup) a istraživački tim proširen. Težište je od primarno povijesno-umjetničkog pristupa i kvalitativnih istraživanja promijenjeno k arhitektonsko-konstruktivnom pristupu i kvantitativnim istraživanjima.
Temeljni cilj istraživanja je uspostavljanje sustava koji će objediniti dosadašnju i buduću znanstvenu obradu arhitekture i urbanizma Rijeke i regije i u tu svrhu stvaranje klasificiranih baza podataka za građevine, cjeline i prostore (digitalnih i klasičnih) za bazična i primijenjena znanstvena istraživanja te stručne (razvojne) projekte. Poseban naglasak bit će na obradi industrijske arhitekture, koja predstavlja specifičan dio urbanog identiteta grada Rijeke i regije. Predložena istraživanja bit će primijenjena kod izrada konzervatorskih podloga za urbanističke planove i projekte, kod planiranja arheoloških istraživanja, zahvata restauracije i obnove, u edukativne svrhe te za turističku promidžbu.
Glavni ciljevi istraživanja:
- povećavanje fonda znanstvenih činjenica i znanja o arhitekturi Rijeke i regije;
- inventarizacija, stvaranje baza podataka za bazična te primijenjena istraživanja;
- valorizacija i afirmacija u nacionalnom i europskom kontekstu;
- uspostavljanje sustava u znanstvenoj obradi arhitekture i urbanizma;
- razvoj znanstvenog polja Arhitektura i urbanizam na Sveučilištu u Rijeci;
Aktiviranjem Laboratorija za arhitekturu (u sklopu Laboratorija za konstrukcije GF), korištenjem opreme za skeniranje nacrta i opreme za izradu arhitektonskih snimaka, kao i opreme za ispitivanje konstrukcija omogućit će se kombinirana kvalitativna i kvantitativna istraživanja karakteristična za znanstveno polje arhitekture i urbanizma.
Metode i pristupi
Istraživanja će se sastojati od teorijskog i praktičnog dijela.
Prvi korak je sustavno istraživanja primarnih izvora – arhivskog gradiva: planimetrije, projekata i ostalih grafičkih i pisanih izvora (fondovi u Državnim arhivima u Rijeci i Zagrebu, Muzeju arhitekture HAZU, Konzervatorskom odjelu u Rijeci, privatni arhivi) i sekundarnih izvora (literature) s ciljem dokumentiranja i mapiranja arhitektonske produkcije na području Rijeke i regije te osvjetljavanja utjecaja na planiranje i izvedbu.
Drugi korak su terenska istraživanja (izrada arhitektonskih snimaka, fotodokumentacije, konzervatorska istraživanja, istraživanja građevinskog stanja).
Treći korak je valorizacija graditeljskih ostvarenja u odnosu na nacionalnu i širu europsku produkciju. Četvrti korak predstavlja istraživanja mogućnosti revitalizacije kroz analize izvorne namjene i tipologija optimalnih za revitalizaciju.
Rezultati će biti prezentirani u pisanom obliku te kroz nacrte i kartografske prikaze, uspostavljanjem metodološkog obrasca primjenjivog i za prostorne analize drugih područja. Budući da je dominantno u upotrebi digitalni medij, tijekom rada će se izraditi model dokumentiranja arhivskih i terenskih istraživanja. Kontinuirano će se u digitalnu kartu Rijeke i regije unositi snimci istraživanja, te će ona biti osnova za sva daljnja istraživanja urbanog razvitka.
Očekivani rezultati
Nove spoznaje o nastanku pojedinih građevina, cjelina i prostora, njihovoj slojevitosti, izvornom izgledu i postojećem arhitektonskom i građevinskom stanju. Kroz intenziviranje suradnje s gradskom i regionalnom upravom na području zaštite kulturne baštine i gospodarenja prostorom, rezultati istraživanja povezat će se s potrebama lokalne zajednice i dati doprinos vrednovanju i očuvanju baštine i omogućiti (posebno napuštenim industrijskim kompleksima) integriranje u razvojne procese grada i regije.
Doprinos
Podizanje razine postojećih znanstvenih istraživanja, kolaborativnosti između pojedinih zavoda i fakulteta, razvijanje znanstvenog polja Arhitektura i urbanizam na Sveučilištu u Rijeci. Stvaranje kadrovske baze za prvi studij iz arhitekture – (Specijalistički postdiplomski studij Graditeljsko naslijeđe) te budući Preddiplomski i diplomski studij Arhitekture i urbanizma.
Faze istraživanja:
Trenutno financirani znanstveni projekti
Moderna i postmoderna arhitektura riječke regije u europskom kontekstu. (009-0202687-0804) Voditelj dr.sc. Julija Lozzi Barković. Suradnici: dr.sc. Nana Palinić, mr.sc. Daina Glavočić, mr.sc. Jasna Rotim Malvić, dr.sc. Zlatko Jurić. Trajanje projekta: 2007.-2013.
Projekt se temeljio na polazišnim spoznajama da su arhitektura i gradogradnja riječke regije iz razdoblja XX. stoljeća važan dio nacionalne i europske arhitektonske baštine, koji nije dostatno istražen ni dovoljno poznat izvan nacionalnih granica, iako to svojom vrijednošću i kulturalnom specifičnošću zaslužuje. Navedene postavke su se dokazale komparativnom i interdisciplinarnom analizom graditeljskog fonda na području Rijeke i regije u smislu odnosa prema dominantnim oblikovnim trendovima i teorijskim polazištima europske i svjetske arhitekture, te prema političkim i ideološkim prilikama koje čine njegov kulturno-povijesni okvir. Među najznačajnijim rezultatima treba istaknuti afirmaciju arhitektonskih, urbanističkih i ambijentalnih specifičnosti Rijeke i šire regije čija se umjetnička i kulturna vrijednost i posebnost zasniva na kontinuiranom ispreplitanju različitih škola i tendencija iz kruga srednjoeuropske i mediteranske graditeljske tradicije. Nju sačinjava, između ostalog, bogati fond industrijske arhitekture kojom je regija trajno obilježena; zatim fond javne i stambene arhitekture te fond turističke arhitekture. Posebno poglavlje istraživanja bio je i urbani identitet Rijeke i Sušaka u međuratnom razdoblju. Ostvarena je suradnja s istraživačima unutar znanstveno-istraživačkog programa Umjetnost, povijest, politika: Hrvatska i europski kulturni prostor XX. stoljeća.
Reference: autorske knjige, znanstveni radovi u časopisima s međunarodno priznatom recenzijom, radovi u drugim časopisima, radovi u postupku objavljivanja, sudjelovanje na domaćim i međunarodnim skupovima, znanstveni radovi u zbornicima s domaćih i međunarodnih skupova, sažetci u zbornicima skupova, doktorski, magistarski i diplomski radovi (ukupno 55 radova).
Prezentacija istraživanja znanstvenoj i neznanstvenoj javnosti
U tri godine istraživanja članovi osnovnog tima i suradnici planiraju objavu:
- 2 znanstvene monografije
- 9 članaka u časopisima indeksiranima u bazi Scopus (3 godišnje)
- 9 članka u ostalim časopisima (3 godišnje)
- 10 prezentacija na međunarodnim i domaćim skupovima (5 autora, svake druge godine)
- 8 prezentacija na WWW
- 16 prezentacija neznanstvenoj javnosti (2 izložbe, 4 javna predavanja, 10 medijskih nastupa)
Mentorski kapacitet istraživačkog tima
Na Sveučilištu u Rijeci ne postoje doktorski studiji iz područja arhitekture ni povijesti umjetnosti.
Doktorandi na Filozofskim fak. Sveuč. u Zadru i Zagrebu:
Tajana Putrih, Jasna Rotim Malvić, Lidija Butković Mićin (mentor J. Lozzi Barković).
Doktorand na Arhitektonskom fak. Sveuč. u Novoj Gorici, Slovenija: Marko Franković.
Palinić od 2013./14. na popisu mentora doktorskog studija “Arhitektura i urbanizam” Sveuč. u Zagrebu. Procjena: 5 doktoranada – 4 postojeća, obrana 2015/16. + 1 novi, obrana 2016./17.
Prijavljeni znanstveni projekti u fazi evaluacije
Nema prijavljenih znanstvenih projekata u fazi evaluacije.